נפצעתם בדרככם למרחב המוגן? תוכלו לזכות לתגמולים מהמוסד לביטוח לאומי כנפגעי פעולות איבה

מאת: חיים פרנק, משרד עו”ד חיים פרנק ושות’

הדיווחים במהדורות ובאתרי החדשות על פצועים שנפגעו בזמן אזעקה בדרכם למרחב המוגן הולכים ומתרבים. בימים האחרונים שמענו על יותר ויותר מקרים כאלו, ובמקביל ידוע על עוד נפצעים רבים, בדרגות פציעה שונות, עליהם לא דווח בחדשות. אותם אנשים יכולים לקבל הכרה כנפגעי פעולות איבה ואף זכאים לתגמולים מהמוסד לביטוח לאומי.

פעולת איבה היא, בין היתר, פעולת לחימה או פעולה של כוחות אויב של מדינת ישראל וכן מעשה אלימות או טרור שבוצע על רקע לאומי-אתני. על פי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה התש”ל- 1970, המוסד לביטוח לאומי אמור לשלם תגמולים וכן הוצאות על ריפוי, החלמה או שיקום בגין נכות שקרתה כתוצאה מאירוע האיבה.

מתוקף ההגדרות האלה, בקטגוריית נפגעי איבה נכללים גם אזרחים שביצעו פעולות כדי להתגונן (כמו ריצה למקלט, ממ”ד או ממ”ק) ונפגעו במהלך פעולות אלה. זה יכול להיות קשיש שמעד במדרגות למקלט הבניין, איש/ה שעצרו את רכבם, יצאו ממנו ורצו לחפש מרחב מוגן ונפלו תוך כדי הריצה המבוהלת, ואפילו נער ששמע את האזעקה, יצא מחדרו בריצה לעבר הממ”ד בביתו, נתקל במנוסתו ברהיט כבד ושבר כתוצאה מכך את הרגל.

בעבר, באחד מסבבי הלחימה הקודמים בדרום הארץ, טיפלנו במקרה של בחורה צעירה מאשדוד, שבזמן האזעקה ירדה במדרגות הבניין בו היא מתגוררת למקלט, אך נפלה תוך כדי ריצה ונחבלה בקרסול, בברכיים ובכפות הרגליים. כתוצאה מהנפילה, היא סבלה משבר בעצם השוק ואף נזקקה לניתוח לקיבוע השבר ולתקופת שיקום של שישה חודשים לאחר מכן.

הגשנו למוסד לביטוח לאומי תביעה במטרה להכיר בה כנפגעת פעולות איבה. חשוב לציין, כי בין הפרוצדורות ההכרחיות להוכחת הפגיעה, יש צורך באישור של הרשות המאשרת במשרד הביטחון.  רק לאחר שהרשות המאשרת קובעת, כי הפגיעה מאושרת כפגיעת איבה, הביטוח הלאומי מטפל בזכויות המגיעות לנפגע.

אחרי שהרשות המאשרת אישרה, כי אכן נשמעה אזעקה בגין פעולת איבה מצד ארגון הטרור חמאס, התיק עבר לוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, לקביעת שיעור הנכות המגיעה לנפגעת.

בשלב ראשון, היא קיבלה 20% נכות זמנית לששת חודשי השיקום, ולאחר מכן נקבעו לה 19% נכות קבועה. בסך הכול, הסכום אותו קיבלה מהמוסד לביטוח לאומי בגין הפגיעה עמד על כ-200,000 ש”ח.

חשוב להבהיר, כי מנגנון הפיצוי של ביטוח לאומי לנפגעי איבה אינו תלוי שכר (נתון מעודד עבור מי שהכנסתו נמוכה). לדוגמה, אדם שנקבעו לו 10% נכות קבועה בגין פעולת איבה, זכאי (על פי מנגנון חישוב הזכאות שבאתר הביטוח הלאומי), לסכום  של כ- 50,000 ש”ח, ללא קשר להכנסתו.

ניתן להגיש תביעה עד 12 חודשים ממועד הפגיעה, ולהדגיש שמעבר לפגיעות ישירות מדובר בעצם בפגיעות עקיפות.

Для бесплатной юридической консультации оставьте свои данные

Нажатие «Отправить» означает согласие с политикой конфиденциальности компании.

Для бесплатной юридической консультации оставьте свои данные

Нажатие «Отправить» означает согласие с политикой конфиденциальности компании.

Связаться с нами для бесплатной консультации