שד' ירושלים 18, בנין K towers קומה 3 משרד 306, אשדוד
(מפה)

רשלנות רפואית

רשלנות רפואית

מהי רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית פירושה הענקת שירות רפואי תוך חריגה מרמת הזהירות הסבירה המצופה מרופא ושכתוצאה מכך נגרם למטופל נזק, שלא היה נגרם אם לא היה מתקבל הטיפול הלקוי.

 

חובת הזהירות היא חובה המוטלת על הרופא על פי חוק. מרגע שהוא קיבל על עצמו לטפל באדם כזה או אחר, חלה עליו החובה לנהוג כלפיו בזהירות ובמיומנות. העובדה שהמטופל פנה מיוזמתו לרופא או הופנה אל הרופא על ידי גורם אחר היא חסרת משמעות כאשר דנים ברשלנות רפואית.

 

נושא הרשלנות נידון בישראל בפקודת הנזיקין. לרשלנות רפואית אין הגדרה נפרדת בחקיקה הישראלית והטיפול בה מתבסס על ההגדרה של עוולת הרשלנות כפי היא ניתנת בפקודה.

 

נקודה חשובה שיש לשים אליה לב היא שדיני הנזיקין מאפשרים קבלת פיצוי גם במקרים שבהם למי שגרם את הנזק לא הייתה כוונה לפגוע. הנקודה הזו חשובה מאוד כאשר מדובר ברשלנות רפואית מאחר שמטרת הרופא היא לעזור למטופל ולא לפגוע בו.

 

 

סוגים של רשלנות רפואית

לאורך השנים, בתי המשפט בישראל עשו הבחנה בין שלושה סוגים של רשלנות רפואית:

  1. רשלנות בטיפול הרפואי - דוגמה לכך היא מקרה שבו רופא שכח מספריים בבטן של המטופל לאחר ניתוח.
  2. רשלנות עקב העדר הסכמה מדעת - הסכמה מדעת לטיפול רפואי נידונה בחוק זכויות החולה. החוק מפרט איזה מידע רפואי המטפל צריך למסור למטופל ובאיזה שלב המידע צריך להימסר על מנת שהמטופל יסכים לטיפול הרפואי. כמו-כן, החוק מפרט את האופן שבו יש לקבל מהמטופל את ההסכמה מדעת.
  3. רשלנות עקב פגיעה באוטונומיה -  בהקשר של רשלנות רפואית, המונח "פגיעה באוטונומיה" מתייחס למקרים שבהם ישנה רשלנות כתוצאה מכך ש-א) המטופל לא קיבל מידע רלוונטי לגבי הטיפול  ו-ב) אי קבלת הסכמה מהמטופל לטיפול הרפואי שניתן לו.סיכום

במקרים של רשלנות רפואית, יש להוכיח באופן ספציפי כי התנהגותו של הגורם המטפל אכן מהווה רשלנות. יש להבחין בין מקרים של טעות מצד הרופא לבין רשלנות של ממש. טענה של הרופא על כך שרשלנות מצידו לא הייתה אלא "מעידה" חד פעמית לא יכולה להוות הגנה עבורו אך גם לא כל מקרה של נזק יוכל להיחשב כרשלנות (תלוי בנסיבות). על כן, יש להיעזר בעורך דין מיומן כדי לבדוק את המקרה ולטפל בו בהתאם.

לקבלת מידע נוסף או זימון תור לעו"ד, מלאו פרטיכם בטופס וניצור עמכם קשר בהקדם.‏
מפה - ישראל, אשדוד, שד' ירושלים 18, בנין K towers קומה 3 משרד 306