שד' ירושלים 18, בנין K towers קומה 3 משרד 306, אשדוד
(מפה)

מדריך לנחקר

מדריך לנחקר

קיבלת זימון לחקירה במשטרה ועכשיו הנך תוהה כיצד עליך לנהוג? חקירת משטרה אינה עניין פשוט, גם אם מדובר בחקירה על עניין פעוט שיכול להסתיים ללא הגשת כתב אישום. למשטרה יש אינטרס מובהק להפלילכם ולהחמיר בעניינכם כמה שרק יוכלו.

להלן מס' עצות למקרה שבו זומנתם כחשודים בחקירת משטרה.

א. ברר את מעמדך כנחקר:

נחקרים יכולים להיות במעמד של שניים: מעמד ראשון הוא נחקר כעד שהיה נוכח בזירת אירוע פלילי כלשהו ומעמד שני הוא נחקר כחשוד. כל אחד מאלו יכול להיות בעל השפעה מכרעת על עתידך. נסה לברר על מה מהות החקירה, מהו נושאו ואל תפחד לשאול שאלות ולעמוד על שלך, הן בשיחת הטלפון המקדימה את החקירה והן החקירה עצמה. עליך להבין כי ע"פ חוק, אתה לא חייב להתייצב בתחנת משטרה בעת קריאה טלפונית או זימון באמצעות מכתב וזכותך להתנגד ולבקש שיוציאו צו מבית משפט שיכריח אותך להתייצב לחקירה. לכן זכויותיך כחלק בלתי נפרד הם לדעת מהי מהות החקירה בקווים כלליים.

 

ב. היוועצות עם עו"ד:

כאשר הנך נדרש לחקירה בכל דרך שהיא, עליך להיות מגובה בייצוג משפטי הולם ומקצועי ע"י עו"ד פלילי מטעמך ובייחוד אם מדובר בחקירה ראשונה שלך. עליך לספר לו את כל האמת. זכור שעו"ד פלילי הוא חוקר בפני עצמו ויכול להיות החוקר הכי טוב שידע לכוון אותך – גם אם ימצא אותך אשם או בעל סיכון גבוה וכל מה שידריך אותך עשה ללא התחכמויות מיותרות. כל מה שתאמר לעו"ד הפלילי שלך יישאר חסוי ולא יצא החוצה.

 

ג. הקשב היטב לחשדות המיוחסות לך:

באופן עקרוני, חקירה נגד חשוד ("חקירה באזהרה") נפתחת בכך שהחוקר מפרט באוזניך מה המעשים בהם אתה חשוד ואיזו עבירה פלילית הם מגבשים. בשלב הזה, חובה על החוקר לשאול אותך אם הבנת את החשדות נגדך ולהזהיר אותך שאינך חייב לומר דבר – וכי כל

דבר שתאמר, ישמש נגדך בבית המשפט. קרים רבים, חוקרים פותחים את האינטראקציה עם הנחקר בשיחת מסדרון (נקרא גם "תשאול בעל פה"), שואלים שאלות כלליות "אוף דה רקורד" ומנסים לרכך אותך ולחלץ ממך מידע מפליל מבלי שהבנת עוד מה קורה. כל מילה שתאמר תירשם לאחר מכן על ידי החוקר בדו"ח תשאול!! כל התבטאות יכולה להתפרש על-ידי החוקרים בצורה הנוחה להם. בקש מהחוקר  – מיד – כי כל דבר שאתה אומר לו יירשם בצורה מסודרת, וכי אינך מוכן להגיב לדברים מבלי לשמוע את החשדות נגדך.

 

ד. דע את זכויותייך:

זכותך לשמור על זכות השתיקה וזכותך לשתף פעולה ולדבר. חשוב שתדע כי יש לך זכות גורפת לשמור על זכות השתיקה ולא לדבר כלל כלומר על כל שאלה שהחוקר שואל אותך אתה יכול לענות: "שומר על זכות השתיקה" חוקרים מנוסים ינסו לשבור אותך באמרם כי

"שתיקה גורפת מהווה עבירה פלילית נוספת וכי אתה יכול להסתבך" ואף ינסו למצוא טיעון בספרות המקצועית במטרה לשבור אותך. בנוסף עליהם להבהיר לך כי יש לך הזכות להיוועץ עם עו"ד. אם אינך מבין את החשדות, זוכתך לבקש שיפרטו ויסבירו לך אותם.

 

ה. עיכוב או מעצר:

שוטר יכול לתת עד 5 ימי מעצר בית בלבד ולאחר מכן שופט תורן יחליט אם להאריך או לשחרר אותך. כמו כן, שוטר יכול לעכב אותך בתחנה בין 3 שעות עד 6 שעות לכל היותר לאחר מכן, זכותך לעזוב את התחנה. רק אם יחליט השוטר לעצור אותך, יוכל להמשיך להחזיק אותך בתחנה – עליך לזכור כי כדי לעצור אותך צריך להיות וחשד סביר שביצעת את העבירה המיוחסת לך. זכותך, על פי חוק, ליצור קשר עם עורך הדין הפלילי שלך. עשה זאת מיידית ובקש ממנו לסור לתחנת המשטרה על מנת לשוחח איתך ועם החוקרים.

 

ו. עזרי חקירה:

לפעמים יוציאו אותך למסדרון, ויושיבו לידך חשוד נוסף – מתוך תקווה שתשוחחו זה עם זה. אל תשוחח עם אף אחד, אפילו אם פונים אליך. אם נעצרת, יתכן ויכניסו לתא המעצר שלך מדובב. אל תפנה לאף אחד ואל תדבר עם אף אחד שפונה אליך.

אם התבקשת להשתתף במסדר זיהוי "חי", התעקש על נוכחות עורך הדין הפלילי שלך במסדר הזיהוי, ובקש מהחוקר שייערך פרוטוקול מסודר – אלה הכללים שנקבעו ע"י בית המשפט העליון. וודא שהציבו לידך מספר חשודים בעלי חזות דומה לשלך. עימות הוא חקירה לכל דבר ועניין. אם המשטרה מציעה לך לבצע עימות עם חשודים או עדים נוספים בתיק, בקש להיוועץ בעורך הדין הפלילי שלך קודם לכן, כדי להתכונן לעימות או כדי להחליט אם לסרב לו.

כמו כן, זכותך להביא מכשיר הקלטה ולהקליט את החקירה תוך שאתה מיידע את החוקר שאתה עושה זאת. לאחר ההקלטה וסיום החקירה הוצא את הקלטת ומסור אותה לחוקר ובקש ממנו שיצרף אותה במעטפה חתומה לתיק שלך.

 

ז. התנהלות בחקירה:

אם אינך חש בטוב בקש לראות רופא והפסק מיד את החקירה. אם אתה לוקח תרופות כלשהן, ספר זאת לחוקר ובקש לקבל את התרופות שלך. אם החוקר מפעיל עליך אלימות פיזית או מילולית ואף מכניס חוקרים נוספים לחדר במטרה להכניע או לשבור אותך ואף הם צועקים עליך או משפילים אותך, עצור מיד את החקירה ודרוש שיכבד אותך וידברו אליך בצורה הולמת. זכור כי תוכל להפסיק להשיב על שאלות ולעצור את החקירה ככל שיעלה על רוחך, נתון זה ישחק לרעת המשטרה ויפגע באפקטיביות של החקירה.

 זכור שבכל שלב, זכותך לבקש להפסיק את החקירה כדי להיוועץ בעורך דין פלילי. אם ביקשת להיפגש עם עורך הדין שלך והחוקר מסרב – הפסק את החקירה ובקש מהחוקר לכתוב בדו"ח את סיבת הסירוב. אל תשיב על שאלות נוספות עד אשר מאפשרים לך לממש

את זכותך להיוועץ בעורך דין.

 

ח. הכן את עצמך להמשך:

בתום החקירה, צור קשר – מיד – עם עורך הדין הפלילי שלך ועדכן אותו בשאלות שנשאלת ובתשובות שענית. אסוף, יחד עם עורכי הדין שלך, חומרים רלוונטיים לגרסת ההגנה שלך בחקירה. אם הינך עצור, דרוש להיפגש עם עורך הדין שלך כדי להמשיך ולהתכונן לחקירה כנדרש.

      

ט. דברים לא לעשות:

אל תתחצף או תעליב את החוקרים ו/או השוטרים. אל תיצור קשר עם חשודים ו/או מעורבים נוספים לפני החקירה, במהלכה, ואל תעדכן חשודים ו/או מעורבים נוספים בשאלות שנשאלת או בתשובות שהשבת. אל תשמיד או "תעלים" מסמכים וראיות. אל תחסוך פרטים מעורכי הדין שלך – גילוי מלא יסייע להם לגבש את הגנתך. אל תציע מיוזמתך להיות "עד מדינה" – זו התבטאות מפלילה שתשחק לרעתך בהמשך הדרך.

 

י. עקוב אחר התיק שלך:

התלונה ו/או החשד נגדך לא "ייעלמו" ביוזמת הגוף החוקר. עליך להיות ער להתקדמות הדברים. זמן סביר לאחר תום החקירה או החקירות, גבש עם עורך הדין הפלילי שלך עמדה ביחס לפנייה לפרקליטות (או גופי האכיפה הרלוונטיים האחרים) בבקשה לסגירת התיק. היה ער להודעות המתקבלות מן המשטרה או הפרקליטות ביחס להעברת חומר החקירה שנאסף בעניינך לפרקליטות וזכור שבעבירות מסוג פשע, קיימת לך היום זכות לשימוע בטרם תועמד לדין.

לקבלת מידע נוסף או זימון תור לעו"ד, מלאו פרטיכם בטופס וניצור עמכם קשר בהקדם.‏
מפה - ישראל, אשדוד, שד' ירושלים 18, בנין K towers קומה 3 משרד 306