שד' ירושלים 18, בנין K towers קומה 3 משרד 306, אשדוד
(מפה)

ההליך הפלילי

ההליך הפלילי

ההליך הפלילי נפתח לאחר שלמשטרה נודע על ביצוע עבירה. המשטרה יכולה לפתוח בחקירה או ביוזמתה או לאחר שאדם מסוים הגיש לה תלונה. אז נפתחת חקירה משטרתית, למעט מקרים בהם רשויות אחרות ( למשל הרשות להגבלים עסקיים, הרשות לניירות ערך או רשויות המס) מופקדות על החקירה.

 

בשלב החקירה הפלילית, גובה המשטרה עדות מהחשוד. לחשוד בפלילים עומדת זכות שנקראת "זכות ההיוועצות" אשר משמעה הוא כי החשוד זכאי להתייעץ עם עו"ד פלילי לפני גביית עדותו. התייעצות עם עו"ד פלילי באשדוד הינה חשובה ביותר ועלולה להכריע את גורל התיק.

 

בשלב החקירה, מוסמכת המשטרה לעצור את החשוד מעצר לצורכי חקירה (המכונה "מעצר ימים"). מטרתו היא למנוע שיבוש הליכי חקירה ע"י החשוד, או הימלטותו מן הדין ו/או סיכון חיי אדם. במידה ועצרה המשטרה את החשוד, עליה להביאו בפני שופט לצורך הארכת מעצר בבימ"ש שלום. ביהמ"ש מוסמך להורות על הארכת מעצר לתקופות קצובות של ימים – עד 15 יום בכל פעם ולא יותר מ 30 יום בסך כל ההארכות. ביהמ"ש יעצור את החשוד אם תוכיח המשטרה כי קיים חשד סביר שהחשוד ביצע את העבירה, כי קיימת עילת מעצר וכי אין חלופת מעצר פחותה. כבר בשלב זה של ההליך הפלילי, מומלץ להיעזר בשירותיו של עו"ד פלילי, אשר מסוגל לשחרר מיידית את החשוד במידה ושכנע את ביהמ"ש כי אין צורך במעצרו של החשוד ושלילת חירותו.

לאחר 30 יום במעצר, המדינה חייבת להגיש כתב אישום – ולא החשוד משוחרר.

 

המאשימה במשפט פלילי היא המדינה המיוצגת על ידי תובע. בסיומה של החקירה מועבר חומר החקירה לתובע, אשר מחליט אם לסגור את התיק או להגיש כתב אישום. התובעים הפליליים המוסמכים מתחלקים לשלושה: פרקליטים מפרקליטות המדינה ופרקליטויות המחוז (פלילי), מי שהוסמך על ידי היועמ"ש להיות תובע מיוחד (למשל: תובעי מע"מ, תובעי המכס) ותובע משטרתי – שהוא שוטר שנתמנה להיות תובע בידי מפכ"ל המשטרה. ככלל, בעבירה פלילית מסוג פשע – יועבר חומר החקירה לפרקליטות, ובעבירה פלילית מסוג חטא או עוון – מועבר חומר החקירה לתובע משטרתי.

 

יחד עם כתב האישום, יכולה התביעה להגיש גם בקשת מעצר עד תום ההליכים כנגד הנאשם – מעצר הנאשם בבית מעצר למשך כל התקופה בה המשפט מתנהל.

 

המשפט הפלילי עצמו נפתח ב"הקראה". זוהי ישיבה בה מקריא ביהמ"ש לנאשם את כתב האישום שהגישה התביעה.

לאחר ההקראה צריך הנאשם להשיב לאישום – למסור את עמדתו בנוגע לעובדות המיוחסות לו בכתב האישום. בשלב זה אין הודיה או כפירה באשמה – אלא רק בעובדות כתב האישום.

אם הנאשם כפר בעובדות כתב האישום או בחלקן, יחל שלב המכונה שלב ההוכחות. בתום שמיעת הראיות יערכו הצדדים סיכומים לעניין האשמה – תחילה התביעה ואחריה ההגנה.

סיום שלב ההוכחות תינתן הכרעת דין מנומקת, בה יקבע ביהמ"ש אם להרשיע את הנאשם או לזכותו.

 

ההליך הפלילי הינו הליך ארוך ומסורבל ועל כן חשוב להצטייד במהלכו בעו"ד פלילי מקצועי.

לקבלת מידע נוסף או זימון תור לעו"ד, מלאו פרטיכם בטופס וניצור עמכם קשר בהקדם.‏
מפה - ישראל, אשדוד, שד' ירושלים 18, בנין K towers קומה 3 משרד 306